Rozlíšenie:

Ako už bolo uvedené obraz je matica obrazových prvkov s rozmerom L1xL2. Tento zápis rovno hovorí o rozlíšení obrazu. Obraz možno zapísať v maticovej forme takto:

xi,j predstavuje obrazový prvok s polohou i a j.

Počet obrazových prvkov:

Z rozlíšenia je možné určiť koľko obrazových prvkov obraz obsahuje.

N = L1 . L2

V súčastnosti sa často stretávame s pojmom megapixel (Mpx). Ide o komerčné označenie počtu obrazových prvkov. Hoc toto označenie nič nehovorí o rozlíšení je veľmi často používané.

Ak obraz má 1 Mpx znamená to, že počet prvkov obrazu N = 106 op. Ak chceme z počtu prvkov určiť rozlíšenie je potrebné poznať buď jeden z rozmerov alebo aspoň pomer strán obrazu. Potom možno použiť prevodové tabuľky.  

Počet všetkých jasových úrovní

Predstavuje počet úrovní, ktoré je možné v obraze s danou bitovou hĺbkou n zobraziť. Ak na jeden op pripadá 8b tak potom počet jasových úrovni bude G = 2n = 28 = 256.


Histogram

Je veľmi užitočný štatistický parameter. Histogram hovorí o počte obrazových prvkov s danou hodnotou. Histogram je graf, ktorý má na  horizontálnej osi vynesenú hodnotu jasu a na vertikálnej osi počet výskytov op s danou hodnotou jasu.  Tiež ho možno vyjadriť ako vektor ktorého zložky predstavujú počet výskytov op s hodnotou rovnou pozícii v danom vektore. 

Pritom platí že  teda súčet výskytov jednotlivých hodnôt je rovný počtu prvkov obrazu.

Majme jednoduchý obraz s rozlíšením 5 x 5 op a s bitovou hĺbkou n = 3b. Jemu zodpovedajúci histogram je zobrazený na obr. 1 a vektorovo môže byť zapísaný takto:

Na obr. 2 je zobrazený obraz Leny a jemu zodpovedajúci histogram.

Obr. 1 Trojbitový obraz s rastrom 5x5  op a jemu prislúchajúci histogram

Obr. 2 Obraz Lena so zobrazeným histogramom


Pravdepodobnostná tabuľka

Vyjadruje pravdepodobnosť výskytu jednotlivých jasových úrovní Pg. Je to vlastne histogram normovaný počtom prvkov. Ide teda o vektor definovaný takto:

Platí, že suma pravdepodobnosti všetkých prvkov je rovná 1. 

Pre nami uvažovaný obraz bude mať pravdivostná tabuľka tvar ako je zobrazené v Tab.1 alebo v grafickej podobe ako je zobrazené na obr.3.

Tab. 1 Pravdepodobnostná tabuľka pre obraz zobrazený na obr. 1

g

0

1

2

3

4

5

6

7

Pg

0,2

0,12

0,16

0,08

0,12

0,04

0,04

0,24

Obr. 3 Grafické zobrazenie pravdepodobnosti op


Kumulačná funkcia

Reprezentuje ju vektor, ktorého zložky tvoria hodnoty súčtov počtu jednotlivých jasových úrovní Ng, zapísaný v tvare:

Je vždy neklesajúca funkcia. 

Pre náš príklad bude mať tvar:

Distribučná funkcia

je normovaná kumulačná funkcia zapísaná v tvare vektora, ktorého zložky sú súčty pravdepodobností jednotlivých jasových úrovní.

Je vždy neklesajúca funkcia.


Pre náš príklad bude mať tvar:

Stredná hodnota

patrí medzi tzv. parametre polohy. V matematike sa označuje tiež ako prvý moment. Strednú hodnotu obrazu tvorí priemer súčtu všetkých jasových úrovní op obrazu.


Pre náš obraz to potom bude:

Disperzia

patrí medzi parametre rozptylu a vypočíta sa ako stredná kvadratická hodnota z odchýlky od strednej hodnoty. V matematike sa často hovorí o druhom momente. Pre obraz má tvar:


Pre náš obraz to potom bude:

Smerodajná odchýlka

Smerodajná odchýlka reprezentuje parameter, ktorý hovorí o tom ako veľmi sa vzorky obrazu v priemere odlišujú od strednej hodnoty. Vypočíta sa ako druhá odmocnina z disperzie.

Pre náš obraz to potom bude:

Modus

Tento parameter predstavuje najpravdepodobnejšiu hodnota jasu. V obraze z príkladu je najpravdepodobnejší prvok s hodnotou 7.

Medián

Tento parameter predstavuje prostrednú hodnotu. Získame ho tak, že sa zoradia všetky hodnoty obrazu a v prípade nepárneho počtu sa vyberie prvok uprostred tohto zoradenia. V prípade párneho počtu prvkov medián bude tvorený priemerom dvoch prostredných prvkov.

Pre náš obraz to bude: 3.

  • No labels