Výtvarné umenie sprevádza ľudstvo prakticky už od jeho vzniku, obrazy však nesú veľmi silný  subjektívny pohľad na svet očami umelca. Preto sa zákonite v ďalšej etape rozvoja civilizácie vynorila snaha zachytiť objektívny obraz sveta, bez jeho interpretácie umelcom. Už v treťom storočí pred naším  letopočtom opísal Euklides v diele Optika princíp jednoduchého zariadenia, zvaného camera obscura (temná komora). Svetlo, prenikajúce do zatemnenej miestnosti cez malý otvor v stene, vytvára na jej protiľahlej stene prevrátený obraz okolia[1].

Princíp činnosti prístroja camera obscura

Neskoršie použite zdokonaleného prístroja camera obscura




Nicéphore Niépce (1765 – 1833) objavil svetlocitlivosť asfaltovej vrstvičky nanesenej na kovovej doske. Prírodný asfalt pôsobením svetla tvrdne a stáva sa nerozpustným v niektorých organických rozpúšťadlách.  Vyriešil tak dlhotrvajúci problém s ustálením „fotografie“.  uskutočnil prvé fotografické pokusy, vytvoril prvú fotografiu na kove. Bola to prvá historicky doložená heliografia - kópia rytiny pápeža Pia VII. (Doska sa však rozbila ešte za Niépcova života). Neskôr našiel spôsob, ako obraz získaný heliografie rozmnožiť. Zhotovil kópiu rytiny na cínovej alebo neskôr medenej doske a kresbu na miestach nechránených asfaltom leptal do hĺbky. Z takto získanej tlačovej formy mohol tlačiť obrázky na papier. Táto tlačová technika sa nazýva heliogravúry. V roku 1925 vytvoril najstaršiu dochovanú fotografiu chlapca pri vedení koňa (V roku 2002 vydražená za 450 000€) a v roku 1926 vyhotovil 2. najstaršiu zachovanú fotografiu.

Najstaršia dochovaná fotografia

Druhá najstaršia dochovaná fotografia




William Fox Talbot (1800 – 1877) – Zaoberal sa problematikou kopírovania a vyvinul proces Talbotypia (tiež Kalotypia). Tento proces dokončil v roku 1839 a používa sa dodnes.  Bežný kresliaci papier sa natrel roztokom dusičnanu strieborného, osušil sa, namočil do jodidu draselného a bol opäť usušený. Tesne pred použitím sa papier scitlivel roztokom dusičnanu a kyselinou gallovou. Potom sa papier vyvolával pri svetle sviečky. Pozitív sa získal kopírovaním, pričom rôzna dĺžka mala vplyv na farebný tón pozitívu od karmínovej a purpurovej po hnedočiernou. Talbot vytvoril  prvý negatív na svete. Jednalo sa o snímku arkierové okno v Lacock Abbey. Vznikol princíp negatív - pozitív. Pokryl negatív tenkou vrstvou vosku a presvietil ho na papier upravený rovnakým postupom. Tým získal pozitív. Snímky zhotovené touto cestou síce neboli príliš kvalitné, ale boli prvým krokom ku zvitkovým filmom.






Fotografia získaná Talbotovým postupom




V roku 1840 vzniká prvá svadobná fotografia - kráľovná Viktória. Všimnime si kvalitu fotografie! Po 15 rokoch od vyhotovenia prvej dochovanej fotografie.

V roku 1861 James Clerk Maxwell popísal fyzikálny princíp tvorby farebnej fotografie. Cez Farebné filtre (RGB) Premietal čiernobiele snímky troch farebných stúh. Tieto čiernobiele snímky boli rovnako získané pomocou expozície cez farebné filtre. Dokázal tak princíp aditívneho miešania farieb.

Prvá svadobná fotografia

Farebná stuha použitá pri Maxwellovej demonštrácii skladania farieb

Prvá digitálna fotografia pochádza z roku 1957, bola vyhotovená skenovaním klasickej fotografie.  Má rozlíšenie 175x175 op a jej autorom Russell Kirsch. Na fotografii vidíme jeho 3 mesačného syna. 

V roku 1975 Steven Sasson vyvinul prvý digitálny fotoaparát s CCD snímačom. Princíp tohto fotoaparátu sa používa dodnes. Fotografie sa ukladali vo forme pulzov na magnetickej páske.


Farebná fotografia pomocou čiernobielej kamery ?

Ďalšie zaujímavé video

  

Diskusia  so Stevenom Sassonom

  • No labels