Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Zadanie č. 31:

1, v simulačnom softvéri Micro-Cap 12 zapojte oscilátor s rezonančnou frekvenciou 1 kHz, vytvorený zo súčiastky 555 (schéma oscilátora je nižšie) a synchrónnu 4 bitovú čítačku 74ALS192 (čítanie vpred). Postup je uvedený nižšievzad (napr. 74193). V schéme je potrebné pridať nasledovný text: "Zadanie č. 3 1 - Čítačka vpredvzad, meno a priezvisko".

2, podľa pokynov nižšie vytvorte v programe Micro-Cap 12 prechodovú charakteristiku obvodu (Transient Analysis), pričom na osi Y budú: vstupný signál do čítačky a 4 výstupné signály z čítačky. Prechodovú charakteristiku vložte do doc (word) a následne uložte vo formáte pdf, pričom je potrebné uviesť hlavičku dokumentu s názvom univerzity, fakulty a katedry, predmetu, akad. roku a mena a priezviska študenta + "Zadanie č. 3".1" ako postup, ako ste splnili úlohy v rámci zadania, vysvetlenie a odôvodnenie dosiahnutých výsledkov. Vzor pdf: Template.pdf

Zadanie (schéma z programu Micro-Cap 12 vo formáte *.cir, súbor s príponou *.TNO a pdf s prechodovou charakteristikou) je potrebné odovzdať do 2918.4.2020 122024 09:00 prostredníctvom MS Teams. Súbor s príponou *.TNO sa vytvorí automaticky v priečinku po vytvorení prechodovej analýzy.

POZOR NA ZMENU: Je potrebné odoslať 3 súbory!!!

Postup zapojenia oscilátora:

Podľa nasledovnej schémy zapojte komponent 555 ako oscilátor s rezonančnou frekvenciou 1 kHz (nastavuje sa hodnotami kondenzátora C1 a rezistorov R1 a R2). Napájacie napätie Vcc nastavte na +5 V.

Image Modified

Vzťah na výpočet hodnôt R1, R2 a C1 pre rezonančnú frekvenciu fr je nasledovný:

Image Modified

Na výstup zrealizovaného oscilátora (pin 3) zapojte vstup synchrónnej čítačky 74ALS192 74A193 (vstup UP, pin 5CPU alebo CPD podľa toho, či sa má využiť funkcia čítačky vpred alebo vzad). Vstupy čítačky (AD0, BD1, CD2, DD3) pripojte na GROUND. Vstup LOADBAR PLBAR pripojte na Vcc. Vstup DOWN (pin 4) zapojte na Vcc. Pin 14 CLR spojte s výstupom čítačky QDPin 14 MR (slúži na reset čítačky) pripojte na ground. V tom prípade sa čítačka resetuje automaticky, keď pretečie. Výstupy čítačky (QAQ0, QBQ1, QCQ2, QDQ3) vyveďte vonku ale nepripájajte ich k ničomu, len ich trošku potiahnite (Wire Mode) - viď obr. nižšie. Na hornej ovládacej lište vyberte Text Mode (CTRL+T)

Image Removed

a kliknite na "vytiahnuté" výstupy čítačky a pomenujte to postupne QA až QD. Rovanko Rovnako tak pomenujte "wire", ktorý prepája výstup oscilátora a vstup čítačky, ako OUT.

 Image Removed

Teraz je potrebné nastaviť parametre prechodovej analýzy. Image Added


Postup na nastavenie prechodovej analýzy:

Kliknite na Analysis/Transient... Následne sa objaví okno Transient Analysis Limits, v ktorom je potrebné nastaviť čas, ako dlho bude trvať analýza na 50m (50 milisekúnd). Ďalej je potrebné pridať signály, ktoré budú analyzované (tlačidlo Add). Je potrebné, aby bolo nastavených 5 signálov (OUT, QA, QB, QC, QD - ktoré sa predtým označili), viď obrázok nižšie:

...

Následne kliknutím na Run sa spustí analýza a objaví sa prechodová charakteristika obvodu, v ktorej sa nachádza všetkých 5 signálov. Túto prechodovú charakteristiku je potrebné uložiť a pridať do pdf. Z prechodovej charakteristiky musí byť študentovi zrejmé, akú frekvenciu má signál generovaný oscilátorom (vzťah medzi frekvenciou a periódou). Príklad prechodovej charakteristiky čítačky vpred je znázornená znázornený na obrázku nižšie (môže sa líšiť, nakoľko reset čítačky je spojený s výstupom QD). Čítačka vzad ma opačný priebeh, keďže odpočítava z hodnoty 15 po 0.